Έπαιξε με καρδιά ο ΑΟ Τρίκαλα και νίκησε στο ντέρμπι τον ΑΟ Υπάτου

Με πάθος, δύναμη και διάθεση έπαιξε ο ΑΟ Τρίκαλα κόντρα στον ΑΟ Υπάτου και για την 18η αγωνιστική του 3ου ομίλου της Γ’ Εθνικής νίκησε τον ΑΟ Υπάτου με 1-0.
Οι παίκτες του Σάκη Θεοδοσιάδη, με την θερμή στήριξη των φιλάθλων συνεχίζουν το εντυπωσιακό σερί του δευτέρου γύρου, όπου μετράνε σε 5 αγώνες ισάριθμες νίκες!
Από εκεί και πέρα ο αγώνας έγινε και σε κλίμα συγκίνησης, αφού κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του ποδοσφαιριστή του ΑΟ Υπάτου, Ιορδάνη Αδαμάκη, ο οποίος έχασε την ζωή του στο εγκληματικό δυστύχημα στα Τέμπη. Ενώ από τον ΑΟΤ δόθηκε στη μνήμη του και μια ανθοδέσμη στους φιλοξενούμενους.
Ο αγώνας
Σε ένα μοιρασμένο παιχνίδι με την μπάλα να παίζεται κυρίως στο κέντρο ο ΑΟΤ ευτύχησε να προηγηθεί στο 41’.

Ο σπεσιαλίστας στα φάουλ Καρανίκας εκτέλεσε ένα φαλτσαριστό από τα δεξιά και ο Χριστογιάννης που ήταν στο πρώτο δοκάρι δέχτηκε την μπάλα πάνω του και την έστειλε άθελα του στα δίχτυα του Διαμαντή για να γίνει το 1-0.

Τα Τρίκαλα που σε όλο το πρώτο μέρος έπαιζαν με κόντρα αέρα θα μπορούσαν να σημειώσουν και δεύτερο τέρμα πριν λήξει το ημίχρονο όταν ο Κουσκουνάς γύρισε την μπάλα και πριν αυτή περάσει την γραμμή την έδιωξε σωτήρια ο Ροκάι.
Στην επανάληψη ο ΑΟ Υπάτου στο 64’ πλησίασε στην ισοφάριση όταν ο Παπουλής με απευθείας χτύπημα φάουλ έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι.
Στο 67’ νέα ευκαιρία για τον ΑΟ Υπάτου. Ο Βρέτο από την καρδιά της άμυνας μετά από γύρισμα του Σπηλιώτη πλάσαρε απελπιστικά άουτ.
Τα Τρίκαλα είχαν την ευκαιρία πάντως να «καθαρίσουν» το παιχνίδι στο 83’ όταν μετά από σέντρα του Αλεξίου, ο Κουσκουνάς εξ επαφής σούταρε για να αποκρούσει εντυπωσιακά ο Διαμαντής.
Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο κ. Μπουρουζίκας (Λάρισας) με βοηθούς τους κ.κ. Μίχο και Βαλιώτη (Λάρισας). Έδειξε κίτρινες κάρτες στους Αλεξίου και Καρανίκα των Τρικάλων και Πιαστόπουλο, Γλυνό του ΑΟ Υπάτου.

ΑΟ ΤΡΙΚΑΛΑ (Σάκης Θεοδοσιάδης): Λέτσο, Καρανίκας, Σανδραβέλης, Ριζογιάννης, Κουσκουνάς, Κρητικός, Αγκαράι, Κουτσανικούλης (75’ Βαταμίδης), Αλεξίου, Γιοκέ (27΄ λ.τρ. Λουκάς), Κωστόπουλος

ΑΟ ΥΠΑΤΟΥ (Γιώργος Αντωνόπουλος): Διαμαντής, Χριστογιάννης, Ροκάι (46’ Κυπραίος),, Γλυνός, Πολύζος, Ποτουρίδης, Βρέτο, Παπουλής (88’ Κακολύρης), Σταγάκης, Ντρούγκας (46’ Σπηλιώτης), Πιαστόπουλος (77’ Σαντζάκου)