Βαριά ήττα στην Πτολεμαίδα

Ήττα-διασυρμό με σκορ 5-1 γνώρισε ο ΑΟΤ στην Πτολεμαίδα από τον γηπεδούχο Εορδαϊκό, ένα αποτέλεσμα το οποίο σκόρπισε απογοήτευση στον φίλαθλο κόσμο.

Η ομάδα των Τρικάλων δεν μπήκε ποτέ στο γήπεδο και οι του Εορδαϊκού με 4 γκολ από το πρώτο μέρος “καθάρισαν” από νωρίς το τρίποντο.
Το ματς αυτό πρέπει να ξεχαστεί όσο πιο γρήγορα γίνεται καθώς μπροστά υπάρχει ένας δύσκολος αγώνας με τον πρωτοπόρο του ομίλου Σβορώνο.
Το 1-0 σημείωσε ο Νίκολι με κεφαλιά στο 20΄ μετά από εκτέλεση φάουλ του Τσαγκαλίδη.
Στο 24΄ το 2-0 ο Μάιλαντ σέντραρε και ο Άνταμς από κοντινή απόσταση έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Παπαδόπουλου.
Μετά από 16΄ ο Εορδαϊκός έφτασε στο 3-0 με κεφαλιά ψαράκι του Τσαγκαλίδη σε σέντρα του Στεργιόπουλου και το ημίχρονο έκλεισε με σκορ 4-0 καθώς σκόραρε και πάλι ο Τσαγκαλίδης στο 40΄με σουτ, με την ομάδα των Τρικάλων να δείχνει πραγματικό “ναυάγιο”.
Το ξεκίνημα της επανάληψης έφερε στο 48΄ και το 5-0 για τους γηπεδούχους με κεφαλιά του Νίκολι και κάπου εκεί, η σεμνή παράσταση έλαβε τέλος.
Το μόνο που κατάφερε ο ΑΟΤ ήταν να βάλει το γκολ της τιμής με τον Αλεξίου στο 52΄.
Από κει και πέρα οι του Εορδαϊκού έκαναν συντήρηση δυνάμενων κατέβασαν στροφές ενώ είχαν και ένα δεξί κάθετο δοκάρι σε φάουλ που εκτέλεσε ο Μπαλίτσας.
Εκτός από την βαριά ήττα, τα Τρίκαλα έχασαν για το επόμενο ματς και τον Ζαίμι ο οποίος αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα στο 86΄.

Εορδαϊκός (Κατακαλίδης) Δημητριάδης, Στεργιόπουλος, Παπανικόπουλος, Παπάς, Πυρίτζαους, Μπαλίτσας, Παπαδόπουλος (46΄ Πούλιος), Τσαγκαλίδης (64΄ Παπαζήσης ), Τάρκουϊν-Άνταμς (64΄ Ιλιέφσκι), Νίκολι (83΄ Γροσδάνης), Μάϊλαντ (88΄ Ντερβίσι)

ΑΟΤ (Θεοδοσιάδης): Παπαδόπουλος, Πατρώνης (70΄ Μαγκούτης),Τζέλης (64΄Μαλακασιώτης), Μάγγος (46΄ Μπραντίτσας), Γ. Σκόνδρας, Κωστόπουλος (46΄ Ιωάννου), Γεωργάκης, Ζαΐμι, Αλεξίου, Ν. Σκόνδρας, Βασιλείου (46΄ Κοντογεώργος).